reklama

„Legálna úžera“ alebo ako to funguje.

Už to tu mám zas. Zas jeden zničený alebo ťažko skúšaný životný osud. Zažili ste niekedy pocit bezmocnosti? Tak ja ho trochu mám. Nedokážem ľuďom s týmto osudom pomôcť, aj keď by som mal. O čom hovorím? O poskytovaní úverov nebankovými subjektami a o silných slovách našich politikov ako s tým zatočia, veď je to predsa úžera. Omyl, žiaľ vďaka nášmu právnemu poriadku nie je....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

 Ja sám nazývam činnosť týchto spoločnosti, ktoré sa zaoberajú poskytovaním úverom ľuďom, ktorým by banky zvyčajne peniaze v takých sumách neposkytli, termínom „legálna úžera". Možno divný termín, ale podľa mňa veľmi dobre vystihujúci právny stav v tejto oblasti.

 O čo teda vlastne ide. Scenár a dôsledky sú v podstate takmer vždy rovnaké, menia sa len tváre... Máme občana, resp. rodinu, ktorá si potrebuje požičať peniaze a z akýchkoľvek dôvodov si nie je schopná tieto finančné prostriedky zaobstarať najmä z bankových inštitúcii. Potom zrazu uvidí reklamu, že určitá spoločnosť poskytuje ľuďom výhodne pôžičky. Ako zákon schválnosti a na počudovanie ide vždy o spoločnosť s ručením obmedzeným a obyčajne jej názov aj obsahuje nejaký derivát slova financie, aby ľudia vedeli, že ide o finančnú inštitúciu. Samozrejme táto ma v predmete podnikania aj poskytovanie úverov nebankovým spôsobom. Už takmer bezradnému človeku konečne svitá nádej dostať sa k peniazom, ktoré nutne potrebuje a s dôverou sa obracia na nejakého zástupcu týchto spoločnosti. Tento zhodnotí „bonitu" klienta, ale podľa môjho názoru trochu iným spôsobom ako banky. Jeho nezaujíma prioritne, či ten človek bude schopný požičané finančné prostriedky vrátiť, ale naopak či ma dostatok majetku, najmä nehnuteľnosť, ktorým by mohol poskytnutý úver zabezpečiť. Zistenie tejto skutočnosti je u týchto spoločnosti zrejme prvoradé z hľadiska ich budúceho rozhodnutia o poskytnutí úveru. Je zarážajúce, že hodnota tohto majetku prevyšuje aj niekoľkonásobne sumu poskytnutého úveru. Samotný úver, resp. jeho úroky však nie sú až tak odlišné od tých, za ktoré by ste si za normálnych okolností požičali v banke. Takže v podstate takáto spoločnosť poskytla peniaze ľuďom, ktorí by inak peniaze nedostali a ešte dokonca si cenu svojich peňazí ani tak moc neocenila, veď úrok sa pohybuje na úrovni tých bankových, ale má to vždy ale.... Týmto sa končí podobnosť úverov poskytnutých bankou a tými poskytnutými „legálno-úžerníckymi" spoločnosťami. Prichádza na lámanie chleba. Po poskytnutí úveru a odrátaní poplatkov za spracovanie úveru, ktoré nie sú mimochodom zrovna malé, prichádza na radu splácanie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Tu býva zvyčajne začiatok tragédie. Keď ste si niekedy brali v banke úver, čítal niekto z vás podrobne podmienky poskytnutia úveru? Väčšina z vás určite nie, a samozrejme ani naši dlžníci berúci si úver od „legálno-úžerníckych" spoločnosti tak zvyčajne neurobia a keď aj urobia, tak zložito napísanej úverovej zmluve nerozumejú. Úverovú zmluvu podpíšu s ubezpečením, že vždy sa bude dať dohodnúť a zároveň bez protestov podpíšu aj zabezpečovaciu zmluvu a to vždy vo forme zmluvy o zabezpečovacom prevode práva k ich nehnuteľnosti. Zvláštne, prečo práve zabezpečovací prevod práva a nie záložňa zmluva ako u bánk. Dôvod je jednoduchý, pri zabezpečovacom prevode práva sa stávate vlastníkom nehnuteľnosti na dobu kým Vám dlžník nevráti peniaze a celá právna úprava ohľadne tohto inštitútu donedávna obsahovala iba pár ustanovení. Keď vám peniaze dlžník nevráti, Vy sa stávate vlastníkom natrvalo. Pri záložnom práve je celý proces značne zložitejší a komplikované veci predsa „legálno-úžernícka" spoločnosť nepotrebuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 A tak máte úver, ale naraz ste bez svojho bytu, alebo inej nehnuteľnosti. Začínate splácať úver a myslíte si, že splácať máte vždy do dajme tomu do 15-tého dňa v mesiaci. V podstate máte pravdu, ale má to malý háčik, do toho dňa má byť Vaša splátka pripísaná na účet veriteľa. Hups, vy ste ju poslali práve v tento deň? Smola, dostali ste sa do omeškania a lavína sa spustila.... A teraz prichádza na radu zložitosť vami podpísanej úverovej zmluvy. Ste v omeškaní? Nech sa páči, teraz začína tá „legálna úžera". V zmysle Vami podpísanej úverovej zmluvy je celý úver splatný. Teda musíte vrátiť všetko, čo Vám bolo poskytnuté. To však nie je všetko, nestačí vrátiť len požičané, musíte vrátiť omnoho viac!!! Keďže ste meškali, tak nech sa páči, navyše ešte celé úroky, ktoré ste mali platiť počas celej doby splácania, úroky z omeškania a prípadne ďalšie sankcie. No a výsledok? Požičali ste si dajme tomu milión, splatili ste len tri splátky, dostali ste sa do omeškania a zrazu mate vrátiť milióny tri.... A naraz dáva zmysel prečo ma nehnuteľnosť, ktorou ručíte hodnotu niekoľko násobne vyššiu ako poskytnutý úver. Aká jednoduchá matematika. Zo dňa na deň ste bezdomovci, pretože Váš byt, už dávno nie je Váš, veď ste ho presa previedli na spoločnosť, ktorá Vám požičala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina ľudí povie, veď to je predsa jasná úžera. Omyl, podľa mňa žiaľ nie je.. Teraz asi budem veľmi nudný, ak som nebol doteraz a dám malý exkurz do trestného zákona, kde je úžera definovaná. Nebudem sa zaoberať otázkou dobrých mravov vo vzťahu k takýmto úverovým zmluvám od „legálno-úžerníckych spoločností". Starý aj nový trestný zákon v podstate definoval a definuje trestný čin úžery rovnako a to ako konanie páchateľa, ktorým „zneužívajúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť, alebo niečie rozrušenie, dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere, alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju na seba prevedie". Rozoberať celú trestnoprávnu teóriu na to, aby som vysvetlil, čo všetko musí byť naplnené, aby nejaké konanie mohlo byť trestným činom nemá zmysel a ani to nie je cieľom tohto príspevku, uvediem iba dva základne fakty, ktoré spôsobujú to, že takéto konanie „legálno-úžerníckych" spoločností nie je z trestnoprávneho hľadiska postihnuteľné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvým je fakt, že zástupcovia takýchto spoločností sa klientov nepýtajú na čo a z akých dôvodov potrebujú úver a hlavne aká je ich finančná situácia. A keďže toto nevedia, nemôžu ani využiť tieseň klientov, ktorým úver poskytujú, veď oni predsa nevedeli, že títo ľudia sú dajme tomu vo finančnej tiesni. Keby to predsa vedeli, ako rozumne uvažujúci „finančníci" by predsa takýmto ľuďom svoje peniaze neposkytli. No skúste im takúto obranu vyvrátiť...

Druhým faktom je skutočnosť, že samotný poskytnutý úver a jeho cena (úroky) sú v podstate primerané, teda nie sú v hrubom nepomere vzájomných plnení. To čo v konečnom dôsledku na prvý pohľad hrubý nepomer vyvoláva, sú rôzne druhy sankcií, ktoré nastupujú v prípade omeškania. Vzhľadom k tomu, že úverová zmluva sa riadi ustanoveniami Obchodného zákonníka, zmluvná pokuta teoreticky môže byť neobmedzená, ak abstrahujeme možnosť súdu jej výšku znížiť, najmä z ohľadom na inštitút dobrých mravov. Teda v takomto prípade nejde o vzájomné plnenia, ktoré tu boli v čase keď niekto využíval niečiu tieseň, ale len o využitie legálnych právnych inštitútov, ktoré postihujú osoby, ktoré si neplnia povinnosti zo záväzkových vzťahov. Žiaľ aj s ich negatívnymi dôsledkami pre takéto osoby... A máme po trestnom čine úžery a veselo môžu takéto spoločnosti fungovať výnosne ďalej.

Týmto článkom som nechcel v žiadnom prípade vyvolať dojem, že konania uvedených spoločností schvaľujem, len chcem poukázať na v poslednom čase vyvolávanú falošnú nádej u obetí „legálnej úžery". Cesta voči takejto „legálnej úžere" nevedie cez represiu. Represia v konečnom dôsledku nikdy nič nevyriešila, a riešiť pomocou nej deravosť nášho právneho systému je úplne neefektívne. Jediná efektívny cesta vedie, podľa mňa, cez osvetu a vzdelávanie slabších sociálnych skupín, ktoré sú najviac postihnuté činnosťou „legáno-úžerníckych" spoločností. Ale v tomto už ja viac, ako len napísať tento príspevok, neviem urobiť. 

František Vojtuš

František Vojtuš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som aký som, iný už asi nebudem, ale vraj sa ľudia časom menia a hovorí sa tomu evolúcia... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu